Pokol Bla: Transzatlanti rend
2008.11.09. 18:00
Pokol Bla
Jegyzetek a transzatlanti uralmi rend kiplsrl
A politikai akaratkpzsi formk fbb kategriai az 1800-as vek vgn s az 1900-as vek elejn alakultak ki, s ma prtok, rdekegyesletek s a mozgalmak jelentik a bevett fogalmakat erre. Az tfog trsadalmi vltozsok s a gazdasgi-politikai szervezdsek j viszonyai azonban azt jelzik, hogy ma mr bvteni kell e kategrik krt. E tanulmnyban az ezt clz elzetes elemzsek tallhatk s az j politikai akaratkpzsi szintnek alapul fekv tkscsoport szervezdsek vltozsainak feltrkpezse. Jelezni kell persze, hogy ez nagyrszt mg munkaanyag, s csak egy sor tovbbi rendszeres monografikus feldolgozs elemzse utn lehet e krdskrt teljesebben krbejrni. E munkaanyag jelleget jelzi a cmben a “jegyzetek” sz bevtele.
I. A globlis politika szervezdsei
A prtok, az rdekegyesletek s a politikai mozgalmak mellett mint jonnan ltrejtt, kln politikai akaratkpzsi formaknt kell emlteni a globlis politikai szervezdseket. Az 1970-es vek vgre ltrejv globlis gazdasgi szervezdsek s a pnztke orszghatrok kz szortott mozgsnak felszabadulsa j helyzetet teremtett a nyugati civilizcis kr trsadalmaiban, s a korbbi vtizedekre jellemz keynesi kapitalizmus helyett a neoliberlis-monetris kapitalista trsadalomszervezds vlt meghatrozv (Gill 2001; van der Pijl 1984, 2001; a pnztke 20. szzad elejn jtszott szerephez lsd Hilferding 1959). A szovjet blokk sztesse utn az itteni orszgok, kztk Magyarorszg is, mr ebbe az talakult nyugati civilizcis krbe csatoldtak be. Az talakult kapitalista szervezds egyik legfontosabb eltrse a korbbitl abban ll, hogy az egyes llamok trsadalomszervez s ellenrz szerepe visszahzdott, s helyt egy sor helyen a piaci szervezs vette t. A piaci szervezds eri pedig dnten globlis szinten, az llamok hatrait tszelve alaktottk ki mkdsi mechanizmusaikat, s nemzetkzi szervezetek illetve erre irnyul nemzetkzi szerzdsek rvn kiszabadtottk magukat az egyes llamok ellenrzse all. Ez a vltozs egyrszt megnvelte azoknak a szervezdseknek a szerept, melyek mr korbban is lteztek a globlis tks csoportok egyttmkdsi formiknt, msrszt jak jttek ltre. Nzzk meg kzelebbrl ezeket a szervezdseket, s azt, hogy mirt nem lehet besorolni ezeket egyszeren az egyes orszgok politikai rendszereiben megtallhat formk (prtok, rdekegyesletek, mozgalmak) keretei kz.
A legfontosabb globlis politikai szervezdseket a davosi Vilggazdasgi Frum, a New York kzpont Trilaterlis Bizottsg, a Bilderberg Csoport, a prizsi Nemzetkzi Kereskedelmi Kamara, s a Vllalkozk Eurpai Kerekasztala jelenti, de az ezek ltal szervezett tbb ezer millird dollros pnztke s velk sszefond transznacionlis vllalatbirodalmak mellett olyan kisebb “oldalgak” is ide tartoznak, mint a Soros-Alaptvnyok globlis hlzata s az e krl kiplt sok-sok orszgot tfon intzethlzatok, mint pl. a Nylt Trsadalom Intzet-hlzat. Ezeket a szervezdseket nem lehet prtoknak tekinteni, nem lehet mozgalmaknak vagy rdekegyesleteknek sem, noha egyes rszeik szervezseknt ideiglenesen felhasznlhatjk e formkat is. Szervezdsk tfog egsze azonban ms logika alapjn mkdik, s ms sszetevik vannak, mint az elbb emltett formknak.
Alapvet jellemzjk, hogy a nagy pnztke felett rendelkezk szk csoportjai szervezik, s az, hogy tbb orszgban egyttesen ptik ki forrsaikat s egyes rszeiket. Vagyis mg a politikai akaratkpzs tbbi formja a demokratikus elven, a meggyzsen, s az gy nyert tagsgon, illetve szavazbzison nyugszik, s gy nyeri el erejt, addig ez a szervezdsi forma kzvetlenl a pnztksek s az ltaluk ellenrztt vllalkozi tke erejn, s ezen keresztl lp be a trsadalom feletti ellenrzsrt foly politikai kzdelmekbe. Ebben az esetben teht a politikai alrendszer elklnlse csak rszleges, s e szervezdsi formnl az ert nem a szavazatszerzs logikja adja, hanem a pnztke maga, s ennek rvn - a tmegmdiumok s a szellemi szektorok rszleges uralsa nyomn - szerzik meg a kzvlemny tmogatst, amennyiben egyltaln szksges ez a piaci ellenrzsen tl. Kiss sematikusan felrajzolva e szervezdsek mkdst, azt lehet mondani, hogy a pnztks csoportok egyes tagjai, mintegy munkamegosztsknt, a pnztke s az ezzel sszefondott vllalkozsi tke operatv mkdtetse helyett e tkscsoportok trsadalomszervez feladataira szakosodnak, s a globlis mkdtetshez szksges folyamatos egyeztet-tancskoz tevkenysget ltjk el (Apeldoorn 2001). Az risi tkeer lehetv teszi, hogy a trsadalomszervezshez szksges szakostott trsadalomtudomnyi intzeteket (kzgazdasgi, politolgiai szociolgiai, alkotmnyjogi stb.) mkdtessenek, alaptvnyaik kr szervezett sztndjhlzatokat ptsenek ki, s ezzel az egyetemi-tudomnyos szektor kutati s professzori grdjnak egy rszt bekapcsoljk tevkenysgk segtsbe. Mindezek mellett a tmegmdiumok nagy rsznek pnzgyi ellenrzsk al vonsval egy tfog kzvlemny-forml gpezetet tudnak teremteni. Ezen az ton bizonyos fokig a demokratikus elven szervezett prtokat is az ellenrzsk al tudjk vonni, mert tmegmdiumaik s vlemnyforml segdcsapataik rvn “szalonkptelenn” tudjk tenni azt a prtot, illetve a prtoknak azokat a vezetit, akik komolyabb mdon veszlyeztetnk kormnyra jutva a monetris-neoliberlis mechanizmusokon keresztli hegemnijukat. A neo-gramscinus terminolgiban ez a szervezds a globlis pnzoligarchia s az egyes orszgokban lev “organikus rtelmisgi” csoportjainak egyttest jelenti, s a htkznapi szhasznlatban a balliberlis rtelmisgi krket rtik e pnzoligarchia “organikus rtelmisgi” csoportjai alatt.
E globlis politikai szervezdsek a monetris-neoliberlis kapitalizmus ltrejttnek vgs szakaszban, az 1980-90-es vekben elrtk, hogy nhny nagy nemzetkzi szervezet: a Vilgbank, a Valutaalap s a Vilgkereskedelmi Szervezet (WTO) olyan szablyozkat alaktsanak ki, melyek a globlis pnzoligarchia mkdsi feltteleit tkrzik, s az ezekkel szembefordul llamok formlis szankcik kiszabsa al kerlnek. E mellett a transznacionlis vllalatok termelsben s az let tbbi terletn jtszott egyre nvekv szerepe hegemn pozcit biztost a globlis pnzoligarchia csoportjainak. Ezentl az, hogy egy-egy orszgbl akadlytalan kivonulsi lehetsgk van - s ez a termels s az ltaluk szervezett szektorok jelents mkdsi zavaraihoz vezetne -, lebntja a velk szembeni ellenllst (McMichael 1995; Ross 1995; Hellyer 1998) De a legtbb eurpai s amerikai orszgban a tmegmdiumok s a vlemnyformls eszkzeinek e pnztks csoportok kezben sszpontosulsa amgy is nehezti a globlis pnzoligarchia elleni fellps megszervezst. E szervezds cscsn llnak az emltett globlis politikai szervezdsek, a Bilderberg Csoport, a Trilaterlis Bizottsg, a Vilggazdasgi Frum, s oldalgaik, mint a Soros-Alaptvny-ok s intzeteik hlzatai (lsd Peters 2000; Robinson/Harris 2000, magyar nyelven Drabik 2001, korbban Mills 1972). Az a prt vagy prtvezr, amely komolyabb mrtkben veszlyeztetn hatalmi elkpzelseiket, a tmegmdiumok s az e krl szervezett szellemi krk (egyetemi emberek, rk, sznszek, jogszok, humoristk stb.) segtsgvel mint szlssges, rasszista, populista stb. kerl brzolsra, s a kzvlemnyben gy hiteltelenn tve eslytelenn vlik a parlamenti vagy ms vlasztsokon. Az eddigi tapasztalatok szerint ez rendszerint az adott politikai prt vagy annak megtmadott rsze marginalizldshoz vezet, s nem lesz eslye nagyobb parlamenti prtt vlshoz
A differencildott politikai logika s a demokratikus politikai formk - prtok, rdekegyesletek s mozgalmak - mellett teht ezekre a politikai szervezdsekre is figyelni kell a politolgiai elemzsekben. Ennek egyik elkrdse, hogy milyen fbb csoportok, sszefondsok s ellenttek vannak az eurpai-amerikai tks szervezdseken bell, s miknt alakultak ezek az elmlt vszzadban. A tanulmny tovbbi rszben ehhez most Kees van der Pijl elemzst foglaljuk ssze (lsd Pijl 1984), s egy tovbbi tanulmnyban ezt majd Henry Coston nagy mvnek elemzseivel a nemzetkzi bankrcsaldok elmlt hromszz ves fejldsrl, illetve Caroll Quigley-nek az angol-amerikai banktks csoportok politikai tevkenysgrl szl elemzsvel szeretnnk tkztetni (lsd Coston 1989; Quigley 1966).
II. Kees van der Pijl s a transzatlanti uralkod csoportok
A neogramscinus politikatuds 1984-ben dolgozta fel egy rszletes monogrfiban az 19. szzadi angol vilguralom talakulsnak folyamatt s az amerikai vilguralmi dominancia ltrejttt az els vilghbor utni vektl egszen az 1970-es vek vgig. Nzzk meg, hogy az elemzsben milyen fbb sszefondsok s szembenllsok rajzoldnak ki az eurpai-amerikai tksvilg szervezdsben.
Az angol tke erteljes belefondst az amerikai iparfejlesztsbe a nagy vastptsek mr az 1860-as vek vgtl ltrehoztk. Ez risi piacot jelentett az angol aclipar szmra, s ezen tl is nagy profittal jr tkebefektetseket tett lehetv a gyarmatbirodalombl felhalmozott angol tke hasznostsra. Ennek szervezst eleinte a londoni Barings-bankhz vezette, de az 1880-as vektl a new yorki J. P. Morgan vette t. Az felfutsa 1871-tl kezddtt, amikor apjtl, egy Londonban szkel amerikai befektet trsasg trstulajdonostl tvette tulajdonrszt, s a Drexler-csald vagyonnak kezeljeknt amerikai kormnyktvnyek elhelyezst kezdte koordinlni Eurpban. Korbban ez a frankfurti bankrcsoportok s kpviseljk Jay Cooke kezben volt, de az utbbi bankcsdje utn a szabadd vlt terletre sikeresen tudott betrni J. P. Morgan. Ezutn tvette a New York-ban pl kzponti vast egyik vezeti helyt, s ennek rszvnyeit sikeresen tudta az angol befektetknek eladni. Ezzel az amerikai llamktvnyek s a vasti rszvnyek eurpai forgalmazsa tern kzel monopolhelyzetbe kerlt, s az ekkor felfut vastptsekhez szksges tkemozgsok f szervezjv vlt a new yorki bankhza, s ennek londoni testvrszervezete. Ezzel a tevkenysgvel s ennek tovbbi kiterjesztsvel 1913-ra mr az USA nem hivatalos kzponti bankja lett, s az ekkor ltrehozott Federal Reserve System (Fed) tulajdonkppen ezt a sttust vette el tle, vagy pontosabban: mivel a Fed is a legnagyobb amerikai magnbankok tulajdonban volt, kellett megosztoznia J. P. Morgan-nak ms bankhzakkal az amerikai pnzrendszer kezelsben. Az ugyanebben az vben meghalt J. P. Morgan utdja az ifjabb J. P. Morgan, s a bankhzban rsztulajdonos Charles Lamont lett, akik az els vilghbor alatt az f srgetik voltak az amerikai beavatkozsnak az angolok oldaln, s egyben az angolok fel - majd a vilghbor utn a tbbi nagy kontinentlis orszg fel - a Morgan-bankhz volt az egyik legnagyobb hbors hitelnyjt, mindezt persze kormnygarancival.
A Morgan-bankhzzal s a krltte csoportosul ms bankokkal az amerikai banktke angol irnyzata szervezdtt meg, mg a nmetek irnyban a Kuhn and Loeb-bankhz volt a kzponti szervez. Ennek tulajdonosai a nmet-zsid bankrcsaldok, a Warburgok s a velk sszefondott Jacob Schiff bankrcsald voltak, akiknek a tulajdonukban az egyik legnagyobb nmet bank, a Warburg-bank volt Hamburgban, s a franfurti bankrkrkkel sszefondva alkottak egy nagy pnzgyi hlzatot. De a nmet zsid bankrkrkn tl is behatolt az Egyeslt llamokba a nmet banktke illetve az ltala szervezett nagyvllalatok, s jellemz a gazdasgi kzdelmekre, hogy a Morgan-Bankhz 1892-ben azrt alaptotta a General Electric Company-t, hogy a Henry Villard-ot, a Deutsche Bank s a Siemens amerikai kpviseljnek pozciit megingassk a felfut villamossgi ipargban. (A Deutsche Bank - az utbbi vszzadban folyamatosan a legnagyobb nmet bank, amely fggetlen tudott maradni a harcok ellenre az amerikai s az angol banktktl - eredetileg a romniai olajkitermelsek s tovbbi olajzletek rvn halmozta fel tkjt az 1800 vek kzeptl).
A Morgan-bankhz angol s a Kuhn and Loeb-bankhz nmet irnyultsg pnzgyi-vllalkozi kreinek szembenllst s erpozciikat mdostotta, hogy az 1900-as vek elejn a Rockefeller-csoport, amely az amerikai olajfeltrsok s kitermelsek kzponti vllalati birodalmnak tulajdonosaknt kevsb a banktkben, mint inkbb a termeltke mkdtetsben volt j ideig otthon, egy id utn a bankszektorba is beszllt, s a Chase Manhattan Bank megszerzsvel - amely korbban a a Kuhn and Loeb ellenrzsben volt - egyik kzponti bankhzz is vlt. Ekzben a Kuhn and Loeb csoporttal sszefondva a Rockefeller-csoport az egyik legsikeresebb amerikai tkscsoportt vlt. Ez az ercsoport-megoszls egy j mozzanatot vitt be a Morgan-csoport angol s a Warburg-csald nmet irnyultsga s szembenllsa mell. A Rockefeller-csport vezeti ugyanis ezekkel az alapveten pnztke-htter s szemllet csoportokkal szemben a termeltke irnytsval szocializldtak, s gy, mg a bankrszemlletben mindig a szabad tkemozgs, liberalizls s az llam visszaszortsa a kzponti kvetels, addig a termeltke szemlletben a termelshez szksges stabilits s kiszmthat keretek garantlsra a nagyobb llami szerepvllalst s a szabadpiaci keretek korltozst emelik ki. Ez a szemllet fontos volt az 1930-as vektl a New Deal-fle irnyvltsban, mely a korbbi amerikai llami politika szabadpiac-prtisga s liberalizmusa helyett az llami szerepvllalst s a szablyozott trsadalmi llapotokat rszestette elnyben. Ezzel egytt a Rockefeller-csoport kzppontba nyomulsa a korbbi, tisztbban a banktkscsoportok uralta amerikai klpolitika angol irnyultsgt is cskkentette egy idre.
Az angol banktke azonban nemcsak az amerikaival fondott ssze, hanem mr korbban a holland pnzgyi csoportokkal is, s a holland banktke nagymrtkben rszt vett a 19. szzadi amerikai iparfejlesztsekben s tkebefektetsekben is. A nagy gyarmati httrrel s innen hatalmas forrsokkal rendelkez holland pnzgyi csoportok mr az angol gyarmatok forrsainak kiaknzsba is kzsen szlltak be az angol csoportokkal, s ha az angol bankrkrk dominancija mellett is, de ez a kzs kiaknzs egszen az 1900-as vek kzepig tartott. Amszterdam volt a tkekrforgs kzpontja Anglia s India kztt, s ksbb az angol-amerikai tkekrforgsban is rszt vett a London City mellett. Jellemz mdon a holland banktke egyltaln nem vett rszt a hazai holland iparfejlesztsben, s a sokkal nagyobb haszonnal jr gyarmati kereskedelemben vllalt szerepet, s amint a holland dominancia helyt az angol vilguralom vette t, trs nlkl tudott egyttmkdni az angol kereskedelmi s bankrkrkkel, illetve ezekkel egytt hozott ltre multinacionlis vllalkozsokat (pl. Royal Dutsh Shell, vagy ksbb az Unilever).
A francia pnzgyi krk - eltren az angol-holland bankrcsoportoktl - nem az amerikai s a tengerentli gyarmatok kiaknzsa fel fordultak, hanem Eurpa keleti rszn lv lehetsgekre sszpontostottak. Oroszorszgba irnyul pnzgyi export f kpviseli az 1870-es vektl a francik s a belgk voltak. A franciknl kt nagy bankr-csoport versengett egymssal, a Rothschild-ok a “Bank de Paris et de Pays-Bas” (rvidtve: Paribas) krl csoportosulva, s a protestns pnzgyi csoportok a Bank del’Union parisienne (vagy rvidtve: BUP) kzpponti szerepvel. Mind a kettre jellemz volt, hogy szemben az angol-holland-amerikai bankrkrk tisztbb bankrszemlletvel az itteni krk jobban belemerltek a termeltke mkdtetsbe, s ersebben az llami szerepvllals mellett s ennek szablyozst vllalva, tmogatst srgetve mkdtek. pp ezrt a kockzatos beruhzsokban vagy a tvolabbi terletek bizonytalan felttelei mellett nem vllalkoztak befektetsekre, innen van a biztosabb eurpai terepen mozgshoz ktttsgk is. m gy a nagy haszonnal jr fejlesztseket s gyarmati kiaknzsokat az angol-holland pnzgyi krk gyjtttk be, s a 20. szzadban ltrejv dominancijukhoz a francia tks csoportokkal szemben ez is hozzjrult.
Az angol-amerikai-holland banktks csoportok sszefondsnak megrtshez ki kell trni egy koordinl szervezet ltrejttre is. A br hbor kvetkezmnyei s az ennek kapcsn kilesedett angol ellentt Nmetorszggal s Franciaorszggal arra knyszertette Anglit, hogy amerikai klcsnhz folyamodjon (eddig pp fordtva volt), s ennek kapcsn tudatoss vlt az angol pnzgyi s politikai krkben Anglia sebezhetsge, illetve az eurpai nagyhatalmakhoz felntt Egyeslt llamok ereje. Ebben a szellemi lgkrben alaptotta meg Cecil Rhodes, a dl-afrikai rckszletek kiaknzsval dsgazdagg lett vllalkoz 1881-ben a “Round Table” szervezett mint titkos trsasgot, melynek clja az angol nyelv vilg - benne az Egyeslt llamok - sszefogsa volt a brit vilguralom fenntartsra. Cecil Rhodes halla utn a hatalmas rksgre tmaszkodva Alfred Milner vitte tovbb a trsasg szervezst, s egy sor Round Table csoportot hoztak ltre az USA-ban s az angol akkori gyarmatokon (lsd Eringer 1980). A kzponti gondolatuk az volt, hogy az angol vilg dominns szerephez nem elg tbb az angol birodalom s annak forrsai, hanem az Egyeslt llamokkal sszefogva a tgabb vilgban kell olyan szervezdseket ltrehozni, melyek biztostjk dominancijukat. Ez volt az “atlanti gondolat” els megfogalmazsa s rtelme, melybl ksbb az “atlanti uni”, a “transzatlanti katonai tmb” eszmje, vagy egy ideig az Eurpai Egyeslt llamok ltrehozsnak eszmje is tpllkozott.
Az els vilghbor utni bkeszerzdsek ktsre a Round Table-csoportok angol s amerikai kpviselinek egsz hlzata jelen volt a bkeszerzdsek megfogalmazsnl, s az itteni delegtusaik hoztk ltre mg Versailles-ben az Institute of International Affairs szervezett, amely ksbb mint ikerszervezet Londonban Royal Institute of International Affairs s New York-ban Council on International Relation nven folytatta tevkenysgt. A delegtusok kztt a szervezet ltrehozja kzvetlenl Lionel Curtis, egykori angol dl-afrikai tisztvisel volt, aki a Round Table csoportok sokasgt hozta ltre korbban az angol domniumokon s az USA-ban. (Kzvetlen finanszrozjuk a Rhodes-vagyon mellett az Astor-csald s Abe Bailey volt, s az Astor-csald birtoka Cliveden-ban vlt a Round Table hlzat legfels vezetinek tallkoz helyv.) J. P. Morgan s az ifjabb Morgan, illetve partnerk, Charles Lamont is aktv tagja volt a Rhodes-csoportoknak, s ezen keresztl az angol-amerikai bankrkrk sszefondsban gy is vezet szerepet jtszottak.
rdemes kitrni az amerikai tks csoportokon belli trsvonalakra, mert ezek fontos szerephez jutottak az els vilghbor utni amerikai klpolitikai irnyultsg meghatrozsban. A f trsvonal itt, amely rszben a demokrata s a republiknus szembenllsok alapjt is meghatrozza, a New York kzpont, keleti parti banktke ltal uralt csoportosuls s a nyugati parti konzervatv, termel tkt mkdtet csoportok kztt hzdik. Mg az amerikai banktke mindig az USA klfldi irnyultsgt s az otthoni illetve a nemzetkzi viszonyok liberalizlst tmogatta, a konzervatv termel tks csoportok az izolacionalizmust, a befel fordulst s a fennll llapotok garantlst vrta el az amerikai kormnyzattl. Ezt a kettoszlst sznezte a 20. szzad elejn a dli mezgazdasgi tkscsoportok belltottsga, amely az szaki llamok ipari tks csoportok nyomstl s az ezek ltal rknyszertett egyenltlen csertl a nemzetkzi nyits rvn igyekezett szabadulni, s a dli llamok szellemi lgkrben ez egy sajtos internacionalizmust hozott ltre, amely persze gykeresen klnbztt a banktks csoportok internacionalizmustl. A dli llamok internacionalizmusnak ebben a lgkrben ersdtt meg a nemzetkzi let olyan alaktsnak eszmje, amely a kialakult befolysi vezetek helyett a nemzeti nrendelkezst a vilg minden npe szmra hirdette, s amelynek Woodrow Wilson egyik kpviselje volt. A nemzeti nrendelkezs msik oldala a vilg befolysi vezetekbl val kiszabadtsa volt, amely elfelttele volt az amerikai ipari expanzinak, melyet az amerikai dli tagllamok dohny s szvetexportja megkvetelt, de persze ez mr nem szerepelt a gyjthang szlamokban, mindenesetre gy szublimlt megfogalmazsban nagy hatst tett a vilg minden rszn. Wilson az USA els dlrl szrmazott elnke lett, s az els vilghbor utn a Npszvetsg eszmje, s a befolysi vezetekre osztott vilg szabad s nrendelkez llamok egyttesv talaktsa kzponti cljai kz tartozott. Ezzel a gondolattal egyben a befolysi vezetek helyett tfog globlis szervezet kpt rajzolta fel, melyben - most eltekintve a megnemestett eszmei kifejezstl - a kzvetlen katonai dominancia helyett a gazdasgi-piaci erflny rvn lehet dominancit kiharcolni, s a felfut amerikai ipar risi kapacitsai s flnye minden eurpai hatalommal szemben a befolysi vezetekre felosztott vilg ilyenfajta talaktst kvetelte. A “minden nemzetnek szabad nrendelkezst!” s a “meg kell szntetni a vilg befolysi vezetekre osztottsgt!” tzisei mgtt az a relis amerikai gazdasgi-hatalmi rdek llt, hogy “tegytek szabadd elttnk a vilgot!”. A kzvetlen gazdasgi rdek s az ezt eltakar, szublimlt eszmei kifejezs kitn pldja ez, de persze plda ez arra is, hogy a gazdasgi rdek ltal sztnztt fellps olyan tfog hatsok tmegt is kivltja, melyek egyltaln nem voltak elre lthatk a szk gazdasgi rdek ltal motivlt tkscsoportok eltt. A dli tagllamok specilis kezdeti cljai - fggetleneds az szaki tagllamok ipari monopliumtl s nemzetkzi cservel ersteni a pozcijukat a bels tks kzdelmekben - gy ttr szerepet jtszottak a ksbbi amerikai vilgdominancia kereteinek kiptsben. (Csak zrjelben kell hozztenni, hogy a demokratk lesen kettboml tborainak lte az USA-ban a keleti parti banktks csoportok s az ltaluk szervezetett mdiahatalom illetve az egyetemi szfrban megszervezett balliberlis szellemi kreik kontra a dli llamok demokratinak csoportjai kztt, azta is ebbl a bels kettbomlsbl tpllkozik, s ez az eredeti sszetallkozsuk az internacionalizmusban a 20. szzad elejn, mikzben lesen eltr szocializcij trsadalmi csoportjaik lteznek sszezrva, teszi rthetv a demokratk bels kzdelmeit).
Az els vilghbor egyik fontos kvetkezmnye volt a globlis tks csoportok erviszonyait illeten, hogy az orosz bolsevik hatalomtvtel kvetkeztben cri Oroszorszg f finanszrozi, a francia s a belga banktks csoportok kihelyezett tkik nagy rszt elvesztettk, s ezzel legyenglsk utn a francia-belga termeltks csoportok nzpontja ersdtt meg az itteni llami politikkban. Ennek egyik megjelense volt a nmet hbors jvttelek kezelsnek krdse, melynl egy tgabb szemlletben gondolkod s a vilg banktkivel jobban sszefondott banktks szemllet s a szkebb francia-belga ipari tke nzpontja csapott ssze. A pnzgyileg legyenglt Franciaorszg tkscsoportjai szmra a nmet hbors jvttel s termel gpezetk kzvetlen leszerelse s megszerzse szmtott a felersds tjnak, mg az amerikai s rszben az angol banktks csoportok inkbb a nmet ipar talpra llsban s a bels nmet llapotok konszolidlsban lttk a kvetend utat, s ezzel kombinlva igyekeztk a jvttelek krdst kezelni. A hbor utni atlanti bart nmet kormnyzat Cuno miniszterelnk vezetse alatt a francikkal szemben az amerikai s az angol segtsgben bzott, de a Ruhr-vidk francia s belga megszllst nem tudtk megakadlyozni. Vgl a pnzgyileg legyenglt Franciaorszg s Belgium amerikai klcsnkkel val behlzsa tette lehetv a francia megszlls befejezsnek kiknyszertst, s 1924-tl a nmet jjpts beindulst, melyben az amerikai banktke risi rszt vllalt. Az amerikai banktke francia behatolsnak egy msik uthatsa volt, hogy a chicagi befektetsi bank, a Blair-bankhz francia lenyvllalatot hozott ltre Jean Monnet vezetsvel, s rajta keresztl a bankhz beszllt a lengyel llam pnzgyi szanlsba 1927-ben. Monnet mint az amerikai banktke embere aztn a msodik vilghborban s az azt kvet vekben kapott kzponti szerepet, amikor az angol-amerikai terveket az Eurpai Egyeslt llamok ltrehozsra igyekeztek tltetni a gyakorlatba, s vgl ennek fokozatos megvalstsra kerlt sor Montnuni ltrehozsval, melynek terve eredetileg Jean Monnet-tl szrmazott, de bizalmi embere, a francia klgyminiszterr lett Robert Schuman elterjesztsben vlt ismertt. Els vezetje ennek mindenesetre Jean Monnet lett.
Az els vilghbor utni nmet jjpts amerikai finanszrozsban - mivel a Morgan-bankhz vonakodott ettl a nmet revansizmus felledstl tartva - a Dillon, Read and Co. beruhzsi bank jtszott fszerepet, s a amerikai alelnk, Charles Dawes nevt visel Dawes-terv keretben dollrmillirdokat adtak a nmet ipar jjptsre. Ebben szerepe volt Hjalmar Schlact-nak is a nmet rszrl, aki a Morgan-bankhz ltal mr 1905-ben ellenrzs al vont Dresdner Bank egyik igazgatja volt, s 1924-re a Nmet Birodalmi Bank elnke lett, majd ksbb Hitler gazdasgi minisztereknt tevkenykedett. (Ekkor mr szaktott a Morgan bankhzzal, mint ahogy a hamburgi Warburg-bankhz - amely a new yorki Warburgokkal karltve szintn kzponti szerepet vllalt a nmet gazdasg ekkori felfuttatsban s egy ideig Hitler segtsben is - szintn j nv alatt mkdtt tovbb az j rendszer zsidellenessgnek felersdse miatt) Mindenesetre a Dillon-bankhz az 1920-as vekben llandan f konkurense volt a Morgan-bankhz krl csoportosul dominns keleti parti bankrcsoportoknak az amerikai bels gyekben is, s e bankhz emberei a msodik vilghbor utn is fontos szerepet jtszott a nmetek segtsben akkor, amikor a Morgan-k libelis bankrkrei fenntartssal voltak ebben az irnyban.
Az amerikai tks csoportok erviszonyaiban s az egyes csoportok ltal kvetett politikban az 1920-as vektl egy lass vltozs llt be. Ennek rsze volt az olajszektorban naggy ntt Rockefeller-csoport megjelense a bankszektorban. Az olajiparban a konkurens eurpai vetlytrsakkal vezve mindig is llami segtsgre szorul Rockefellerek egy hajlamot szocializltak az llami szerepvllals fel, s ezt erstettk az amerikai belpolitikai szellemi lgkrben. A Kuhn and Loeb-bankhztl megszereztk a Chase National Bank-ot az 1920-as vekben, s ennek lre a John D. Rockefeller sgora, Winthorp Aldrich kerlt, aki ezen tl a Rockefeller-csoport politikai letben val kpviselett is sokszor elltta ezekben az vekben. A Kuhn and Loeb bankhzzal, amely a nmet-zsid bankrcsalddal, a Warburgokkal volt sszefondva s jrszt ez a csald volt a bankhz ftulajdonosa, a Rockefellerek egyben a nmetirnyultsgot is tvettk, illetve az angol rdekekkel szembeni belltottsgot. gy befolysuk nvekedsvel az amerikai politikai letre a transzatlanti tkekrforgs angol-amerikai tengelye rszben mdosult, s a nmet irnyultsg is bejtt e mell. Egy kvetkez mozzanat, amit behoztak a tks szellemi lgkrbe, a munksokkal val szablyozott viszonyok kialaktsnak hangslyozsa volt. Ez a vons a termeltke kpviselinl mr korbban megjelent, s f megformlja Henry Ford, az autgyros volt, de a Rockefellerek ltali felkarolsval mg inkbb htteret kapott ez az amerikai kormnyzat politikjban. A stabil termelsi felttelekhez ugyanis a munkssg nyugodt letfelttelei, s a magasabb breik rvn a vsrl er nvekedse is hozz taroznak, s Keynes eltt a gyakorlatban Henry Ford ezt mr vekkel hamarabb felismerte. (Ennek msik oldala volt, hogy a banktke rvid tv profitmotvumainak s az ebbl kvetkez destruktv vonsok hangslyozsa miatt s a velk val, (termel)tksknt vvott kzdelmek folyamn Ford szinte kereszteshbort indtott a nagy banktks csaldok ellen, s ennek menetben jtt ltre a hres knyv, “A nemzetkzi zsid”, melyet Ford tmogatsval kutatk s jsgrk rtak s jelent meg sorozatknt a Ford-gyr ltal tmogatott napilapban, de knyv-alakban megjelenve Ford nevt viselte, s gy vlt ismertt szmtalan fordtsban az 1920-as vektl.) Az 1929-32 kztti nagy gazdasgi vlsg kvetkezmnyei az gy mr kirlelt llami beavatkozson alapul gazdasgszablyozsi politikt segtettek hivatalos kormnypolitikv vlni Roosevelt elnksgvel. A vlsg egyrszt meggyengtette a banktkt, s ennek szembenllst az llami szablyozssal lekzdhetv tette, msrszt a szkltkr ipari tke vonakodst a szakszervezeti jogok intzmnyeststl is legyengtette a vlsggal felidzett vgs sszeroppans rmkpe. A Roosevelt ltal megvalstott New Deal-program a szablyozott gazdasg, a brszablyozs, a termels szablyozsnak bizonyos elemeivel, de msrszt egy kormnyzati exporttmogatssal az amerikai ipar expanzijnak segtsvel a banktke kozmopolita ignyeit ppgy bevette a kompromisszumba, mint az ipari tke s a szakszervezeti munkssg kvetelseinek egy rszt is. Kees van der Pilj ezt nevezi a “korporatv-liberalizmus” kompromisszumnak, amely a msodik vilghbor utn a nyugat-eurpai orszgokban is megvalstsra kerlt, noha itt az llami szerepvllals amgy is mindig is nagyobb volt, mint az Egyeslt llamokban. Mivel ezt a kompromisszumot a demokratk rtk el Roosevelt elnksge alatt, s a szakszervezeti munkssg megbktst, a szocilis-jlti juttatsok beemelsvel ez a prt valstotta meg, a republiknusok jobban szemben llva maradtak ezzel, s az ipari-mezgazdasgi tknek azokat a csoportjait tartottk meg tmogatknt, melyek a szocilis tmogatsok llami rendszert s ehhez az adk elvonst a tktl elleneztk. Msik oldalrl a banktke egy rsze idegengedett ettl az llami beavatkozstl s ennek szablyozstl, gy mikor a msodik vilghbor utn republiknus elnksg kvetkezett, a trkeny kompromisszum a ipari tke llami beavatkozs-szksglete s a kozmopolita banktks csoportok kztt megsznt, a szembenlls ismt fellngolt, s ez egy idre cskkentette korporatv liberalizmus elemeinek megvalsulst a kormnyzati politikban. Itt kell jelezni, hogy a New Deal-lal indul llami beavatkozs s a jlti-szocilis feladatokban llami szerepvllals a nagytke ersebb megadztatst is maga utn vonta a tke mkdtetsnek szablyozsa mellett, s ez a banktks csoportokon bell egy kettbomlst hozott ltre. gy, mg a demokratk mellett az llami szocilis hl hve maradt egy rszk - ez szerzett ersebb pozcikat a mdiaszektorban s a szellemi szektorokban az 1900-as vek els felben - addig msik rszk szembekerlt a demokratkkal s a republiknusok egyik ers csoportjv vlt.
Az 1937-tl, az els New Deal vek eltelte utn az amerikai banktke rszleges httrbe tolsa - amely az 1929-ben kirobban vlsgban val negatv szerepk miatt is ltrejtt - kezdett megsznni, s a felfut amerikai termelsi gpezet exportszksgletei nyomsa alatt az aktv nemzetkzi szerepvllals ismt az amerikai klpolitika kzpponti elemv lpett el. Ezt fokozta a nmet nemzetiszocialistk nvekv ellensgeskedse a nemzetkzi banktkvel szemben, otthoni nmet krlmnyek kztt az ez irny kapcsolatok leptse, s az angolokkal szembeni hbors kszldsk felersdse. Ezzel a kifel fordulssal az amerikai konzervatv termeltks csoportok s az internacionalista bankrcsoportok kztt egy kompromisszum jtt ltre, s ez a New Deal llami beavatkozsval eredetileg szembenll bankrcsoportok embereit szerepvllalsra sztnzte az amerikai kormnyzat intzmnyeiben. A nemzetiszocialista Nmetorszggal szembekerlt USA kormnyzata ugyanakkor az egyes hazai tkscsoportokban meglv nmetbartsgot visszanyomta, s a hagyomnyos angol irnyultsg bankr s velk sszefondott termeltks csoportok hangvtele vlt dominnss. Ebben a lgkrben ersdtt meg a szorosabb amerikai-angol kzssg szervezeti megvalstsnak srgetse, s ennek tervezse. Az 1900-as vek elejn mr elkezddtt Round Table-hlzat szervezs ekkora mr sr hlzatot hozott ltre, s a bankr illetve ms tks csoportok kpviseli mellett egyetemi emberek, kormnyzati ftisztviselk, politikusok alkottak klnbz bizottsgokat az angol s amerikai kzssg szervezeti megteremtsnek segtsre. A Round Table-hlzat mellett, a fknt ennek emberei ltal megalaktott CFR (Cuncil on Foreign Relation) new yorki s londoni testvrszervezetnek kpviseli egy sor sszeghangolt bizottsgot hoztak lte a kt llamban ennek segtsre.
Az USA-ban a Morgan-bankhz krli emberek voltak ebben sokszor kzponti alakok, gy Charles Lamont, aki az amerikai Round Table-hlzat egyik f embere volt, vett rszt ebben, s megalaktottk a Committee for Peace-t, amit ksbb Commission for Study the Organization of the Peace nvre kereszteltek t, s amely mr a hbor utni nemzetkzi helyzetet s ebben az amerikai-angol kzs szerepvllalst igyekezett megtervezni. Ebben tagok volt James T. Shotwell, a Columbia Egyetem professzora, a CFR egyik alaptja, Hugh Moore, az egyik kzleti szerepet vllal ipari nagytks, s William Allen White, egy nagy kansasi lapkiad tulajdonos, aki krl egy egsz nemzetkzi irnyultsg szellemi s tks csoport szervezdtt. De kzjk tartozott a szintn Morgan-embernek szmt Wendell Willkie, aki ksbb republiknus elnkjellt volt, s egy sor nagyvllalkoz, gy Henry I. Harriman, Archibald s Thomas Watson az IBM-tl (akik egyben a prizsi Nemzetkzi Kereskedelmi Kamara nagytks csoportosulsnak egyik mozgati voltak) ugyangy Frank Knox, aki 1936-ban republiknus alelnkjellt volt s Henry Stimson, a korbbi klgyminiszter s az zleti vilg jogsza.
A British Round Table Society kpviselje ebben a csoportosulsban Clarence Streit volt. Streit eredetileg amerikai volt, de miutn nkntesknt rszt vett az els vilghborban ezutn Prizsban maradt mint az amerikai titkosszolglatok egyik megbizottja az Amerikai Bkektsi Bizottsgban, ksbb mint Rhodes-sztndjas Londonban tevkenykedett, egy ideig a Npszvetsg mellett a New York Times tudstja volt, s az angolok illetve amerikaiak unira lpsnek egyik els propaglja lett. Ezzel a belltottsggal kldte vissza az angol Round Table trsasg az USA-ba az 1930-as vek elejn. Itt az angolbart bankrcsoportokkal s szellemi embereikkel sszefogva lobbizott az angol s az amerikai llami uni megteremtsrt. A klfldi szerepvllals fel nyitottabb vlt Roosevelt-kormnyzat mhelyeiben intenzv munka folyt a hbor utni amerikai szerepvllalst s dominancit biztost nemzetkzi szervezetrendszer megteremtsnek elmleti megtervezsre, s ebbe kapcsoldott be Streit. 1938-ban publiklta az “Union Now” cm knyvt, majd miutn a nmet nemzeti szocialistk legyrtk Nyugat-Eurpa nagy rszt, “Union Now with Britain” cm knyvben pontostotta elkpzelseit. Az angol-irnyultsg banktks csoportok ltal ellenrztt sajtban pozitv fogadatst biztostottak Streit elkpzelseinek, s ezek hozzjrultak az amerikai nemzetkzi tervezsek slypontjaihoz. Az tfogbb nemzetkzi szervezetek mint pl. a ksbbi ENSZ tervezsnl sokig gy kpzeltk, hogy ennek magja az amerikai-angol szoros szerevezds lenne, s ez a szervezds terjedne t amerikai dominancia mellett az ennl tfogbb nemzetkzi szervezetekre. Ennek egy msik propaglja George Catlin volt, aki Wendell Wilkie republiknus elnkjellt 1940-as kampnynak klpolitikai tancsadja volt, s az amerikai-angol szorosabb uniban val egyeslst tette a kampny klpolitikai terveinek kzppontjba. Az angolok “jbirodalmi” trekvsvel szemben azonban az amerikai rszrl jobban titatta az atlanti uni s az ennl szlesebb nemzetkzi szervezetek tervezst a wilsoni univerzlis demokrcia gondolata, s mikzben az angolok - lkn a kormnyrdhoz kerlt Winston Churchill-lel - a rgi angol birodalom j alakjt kvntk megtartani, s valamikppen j angol vilgdominancit szerettek volna ezzel biztostani, az amerikai angolbart csoportok nagy rsze egy lazbb szervezdst s ezen bell az amerikai dominancit tartotta e terveknl szem eltt, mindezt az univerzlis demokrcia s emberi jogok mezbe ltztetett kerettel. Ezen a kereten bell jelentettk meg 1942-ben a ksbbi ENSZ megszervezsnek a tervt s az Egyeslt Nemzetek Deklarcijt, amely a hbor utni nemzetkzi egyttmkds alapelveit sszefoglal korbbi “Atlanti Karta” elveit ismtelte meg, a rgebbi wilsoni trekvseknek megfelel tartalommal.
Fontos vltozs volt mg, hogy a korbban nmet irnyultsg Rockefeller-csoport s a velk egyttmkd Dulles-fivrek kzeledtek ezekben az vekben az angolokkal sszefondott banktks csoportok fel, s ezzel a mrvad amerikai tks csoportok egysge ltrejtt 1940-re. Igaz, hogy ennek azt az rat szabtk, hogy a Rockefeller-csoport kzponti vllalata, a Standard Oil dl-amerikai olaj bzisait Venezuelban az angolok rintetlenl hagyjk, s ms dl-amerikai angol bzisokat Chilben s Argentnban adjk t az angolok a nekik nyjtott amerikai hbors segtsg fejben.
Az angolok trfeln ekkor a kontinentlis - s vele a nmet - termeltke fel nyitottabb s az llami beavatkozs irnt pozitvabban viszonyul angol tks csoportokon belli rszek (korbbi vezralakjuk Joseph Chamberlain) visszaszorultak, s a tengeri-kereskedelmi irnyultsg, liberlis banktks csoportok rivlis nlkl uraltk az angol politikt Churchill kormnyzsa alatt. A hbors tennivalk mellett a hbor utni nemzetkzi helyzet tervezsre ezekhez a csoportokhoz jttek a nmetek ltal megszllt Hollandibl, Belgiumbl s ms kontinentlis orszgbl az ide meneklt politikus-csoportok, emigrns kormnyokat alaktva. Kt emigrns lengyel politikus, Sikorski tbornok s tancsadja Joseph Retinger alaktott egy szervezetet a kontinentlis orszgok londoni emigrns kormnyai klgyminisztereinek sszefogsra, a “Permanent Bureau of Contitnental Foreign Ministers”-t, melyben rendszeresen tallkoztak a hbor utni eurpai helyzet s tennivalk megbeszlsre a politikusok, zletemberek, melyeken klnsen aktvak voltak a belga s a holland emigrns kormnyok tagjai s httrembereik. E tallkozsokbl ntt ki a Benelux-terv Belgium, Hollandia s Luxemburg vmunijra, melyet meg is ktttek a londoni emigrns kormnyok, s Belgium felszabadtsnak msnapjn nyilvnossgra is hoztk. E mellett egy mg tfogbb eurpai szervezds tervezsre is sor kerlt, amely gazdasgi tren clzott meg sszefogst a nemzetllamok felett. Ennek neve “European League for Economic Cooperation” (ELEC) lett, s ftitkrr Joseph Retinger-t vlasztottk. Tagjai kztt volt tbbek kztt Paul van Zeeland, a belga emigrns kormny minisztere, ksbbi miniszterelnk, P. A. Kerstens a holland emigrns kormny gazdasgi minisztere, s ltalban a banktks csoportokhoz kzelll liberlis szemllet tagokbl llt. A ksbbi eurpai egysgeslsben fontos szerepet jtsz Montnuni, az Eurpai Tancs, majd az Eurpai Gazdasgi Kzssg ltrehozsban szerepet jtsz politikusok nagyrszt ebbl a krbl kerltek ki, kiegszlve a francia banktks csoportok amerika-bart tagjaival. Egy msik nemzetkzi szervezdst a msodik vilghbors Londonban a holland kirlyn tancsadja, Bernhard herceg ltal szervezett tallkozk sorozata jelentette, melyeken angol s amerikai politikusok s zletemberek egyeztettk a tennivalkat nemcsak a hbor idejre, hanem az azt kvet nemzetkzi helyzetet illeten is. (A herceg ksbb a leghatsosabb globlis politikai szervezds, a Bilderberger Csoport szervezje s vezetje lett, melyben a dominns ert a nemzetkzi bankrcsoportok kpviseli s szellemi emberei adtk.)
Churchill maga az angol vilguralmi dominancia megtartst tartotta szem eltt, s ebbl a szempontbl alaktotta ki llspontjt az atlanti unival s az tfogbb eurpai szervezdsi tervekkel kapcsolatban. Mivel az amerikaiak univerzalista llspontjt, benne az angol vilgbirodalom feloszlatsnak srgetst nem tudta elfogadni, egy eurpai szvetsgi llamon bell vlte megoldhatnak fenntartani az angol dominancinak legalbb egy rszt. Ezrt pldul 1943-ban Washington-ban Coudenhove-Calergi szvetsgi Eurpa tervt javasolta az amerikaiaknak, s ms regionlis unikkal egytt vlte megvalstani egy egysges vilgrendszer szervezeti bzist.
A nmetek ltal legyrt Franciaorszgban kt irnyban rdemes vizsgldni, ha a hbor utni eurpai s globlis szervezdsek sszefggseit akarjuk megrteni. Az egyik irnyt a a Vichy-rendszer s a tborokra bomlott tkscsoportok viszonya jelenti, msikat az amerikai szvetsgktsi ksrletek az egyes csoportok embereivel. A francia tkscsoport tborok alapveten kt fel oszlottak mr az 1800-as vek elejtl, egyrszt a protestns bankrcsoportok, msrszt a Rothschild-csald prizsi szrnya krl kialakult csoportok adtk a f szembenllst. A protestns csoportokon bell egy tovbbi bomlst jelentett a Worms-csald krl csoportosul protestns banktke tbora, s a Lille-Lyon tengelynek nevezett termeltks csoportok elklnlse. E csoportokat mg az is elvlasztotta, hogy mg a Worms-csald banktkje inkbb a francia indokinai s szak-afrikai gyarmatok kiaknzsban ptette ki kapcsolatrendszert, s ebbl kifolylag tengeri kereskedelmi s liberlisabb szemletet kpviseltek, addig a Lille-Lyon tengely termeltks csoportjai inkbb a hazai francia iparban s termelsben voltak a f hadllsai, s az llami szerepvllals s trsadalomszervezs szemllett kpviseltk. A Vichy-rendszer alatt e hrom tkscsoport-tbor eltren kapcsoldott be, illetve maradt tvol e kormnyzat intzmnyeitl. A hazai s a nemzetkzi zsid bankhzakkal a legellensgesebb nmet nemzeti szocialistk francik feletti katonai gyzelme evidens mdon nem engedte meg a Rothschild-csoport szerepvllalst a Vichy-rendszerben, de kt protestns htter tks csoport rszt vllalt ebben. Elszr a Lille-Lyon tengely csoportjnak kpviseli a Laval-kormnyban kerltek eltrbe, akik pozitv viszonyulsa az ers llami szerepvllalshoz s az llamilag szervezett trsadalomhoz amgy is kzel llt a nmet nemzeti szocialistk trsadalomszervezsi modelljhez. Alig nhny hnapos kormnyzs utn azonban megbukott ez a kormny, s az ezt kvet, a Darlan admirlis vezette kormny szinte teljes mrtkben a Worms-bankrcsoport embereibl llt. Ezutn ismt Laval vette t a kormnyrudat, kisprve a Worms-bankhz embereit majd egy nhny hnap kormnyzsuk utn, 1941 vgre a nmetek jrszt felszmoltk az addig flig meghagyott francia szuverenitst a Vichy-rendszerben.
A msik vizsgldsi irnyt az amerikaiak Vichy-rendszerhez val viszonya s az ehhez alternatvt jelent francia vezet politikus kivlasztsa adja. Az hbor utn, a gyztesek felelssgre vonsi trekvsei idejn ugyan egy leegyszerstett kp kerlt szleskr publiklsra a nyugati kzvlemny eltt a Vichy-rendszer s a gyztes amerikai-angol hatalmak viszonyt illeten, m dokumentumok alapjn megvizsglva ezt sokkal rnyaltabb kp bontakozik ki. Az amerikaiakat leginkbb az foglalkoztatta a nmetek francik felett aratott gyzelme s a Vichy-rendszer megalaktsa utn kzvetlenl, hogy a szuverenitst rszben megtart Franciaorszg nehogy tadja hadiflottjt a nmeteknek, mert ez a legersebb rintette volna a transzatlanti tengeri tvonalak biztonsgt, s minden mst ennek megakadlyozsra rendeltek al. Ebbl addott, hogy vtak a tl radiklis ellenllsi tevkenysgtl a francia hadiflottt rinten, mert ez a nmeteket az erszakos flottatvtelre sztnzte volna. Ezrt, amikor de Gaulle, az ellenll csapatai ln egy sikertelen tmadst szervezett meg az szak-afrikai Dakarban 1940 szeptemberben a flotta megszerzsre, Roosevelt elnk a leglesebben eltlte az akcit, mint feleltlen tettet, s ez arra sztnzte, hogy vele szemben ms ellenllsi vezrt prbljon keresni a hbor tovbbi veiben. De Gaulle-t az angolok tmogattk, otthoni tks csoportok szintjn pedig a Rothschild-csoport. Guy de Rothschild Londonba is kvette a tbornokot, s a hbor utn, amikor De Gaulle Prizs katonai kormnyzja lett, adjutnsa volt. De ksbb is a gaulleista prt gazdasgi httert s httrembereit fknt a Rothschild-csoport adta, s pldul Georges Pompidou, a bankhz korbbi igazgatja, Guy de Rothschild bizalmi embere ksbb de Gaulle miniszterelnke, majd utda lett az llamfi poszton. Ugyangy Rene Fillon a Rothschild-bank msik igazgatja a gaulleista prt kincstrnokaknt tevkenykedett.
Az amerikaiak azonban nehezen fogadtk el de Gaulle-t, s csak 1943-ban, miutn klnbz okokbl kihullottak ms jelltjeik, s mr az egsz francia ellenlls t tekintette emigrciban lv vezrnek, fogadtk el vonakodva. Eleinte a Vichy-rendszer kormnyn bell igyekeztek embert tallni, ksbb Maxime Weygand-ot nztk ki, aki ismert katonai vezet volt, s alkalmasnak tnt mind a Vichy-rendszer els embere, Ptain marshall utdjnak, mind de Gaulle alternatvjaknt az ellenllsi vezr szerepre. Az amerikai titkosszolglat ezutn Herriot liberlis politikust prblta egy ellenllsi kzpont vezetjv segteni. Mindez azon bukott meg, hogy a Jean Moulin vezette francia ellenllsi mozgalom a francia anyaorszgban egyrtelmen csak de Gaulle-t fogadta el vezreknt. Mg megprblkoztak az amerikaiak az szak-afrikai francia gyarmatokon lev Giraud tbornok vezetsvel egy ellenllsi kzpontot felpteni de Gaulle-lal szemben, de egy bels amerikai tks csoport-szembenlls vgl is ezt meghiustotta. Ugyanis az Egyeslt llamokban l francia Jean Monnet-t kldtk el szak-Afrikba helyzetfelmrsre az ottani ellenlls lehetsgeket illeten, s a Rothschild-bankhzzal sszefondott krkhz tartoz Monnet mint az amerikai elnk megbzottja de Gaulle mell llt, s ezzel legitimlta t a hatalmi vetlkedsben, mint az amerikai elnk tmogatottjt, aminek a valsgban az ellenkezje volt igaz. Mindesetre ezutn mr nem kerestek alternatvt az amerikaiak de Gaulle-lal szemben, m ez az vekig tart mellzs hozzjrult ahhoz, hogy a hbor utn az amerikaiak legelkeseredettebb ellenfelv vlt de Gaulle s krnyezete.
A nmeteknl Hitler uralma alatt szintn nem volt olyan teljes elhallgattats, mint ahogy a kpet ksbb a kzvlemny eltt kialaktottk. Hjalmar Schlacht mellett a korbbi liberlis s kereskedelmi illetve banktke-kzelibb politikusok kzl tll maradt Carl Goerdeler, aki a Papen-kormnyban gazdasgi miniszter volt, s ekkor a feljvben lv Hitler-mozgalommal a trgyals utjn val kiegyezst tmogatta. Hitler hatalomra jutsa utn mg 1937-ig Drezda polgrmestere volt, s ennek nemzetkzi kereskedelmi kzpont-jellegt kihasznlva a 30-as vekben lland utakon volt Eurpa-szerte, a Krupp-csoport ltal finanszrozva. J kapcsolatokat ptett ki a svd Wallenberg-ekkel, akik a prizsi Nemzetkzi Kereskedelmi Kamara f eurpai szervezi kz tartoztak, de a belga kirllyal is folytatott zleti trgyalsokat a belga gyarmat, Kong kiaknzsban val esetleges egyttmkds trgyban. Jrt az USA-ban is ekkor, s az egsz fels hatalmi struktra kpviselivel trgyalt itt. Otthon kritikai rsokat tett kzz a vlemnye szerint tlzottan llamostott gazdasgot illeten, de lassanknt visszaszorult, lemondott a polgrmesteri posztjrl is tiltakozskppen. Vgl 1944-ben a Hitler ellenes mernylet kapcsn hallra tltk s kivgeztk. (Ekkor Schlacht-ot is egy idre bebrtnztk.) Az amerikaiak Goerdeler szerept azrt tmogattk, mert nem kompromittldott annyira a nemzeti szocialistkkal val egyttmkdsben mint Schlacht, s a krhez tartozkat ksbb a hbor utn bevontk a hatalom szmukra megfelel jjptsbe
Olaszorszgban sikerlt az, ami a nmeteknl ksbb nem, s Badoglio marsall az olasz kirly asszisztlsval llamcsnnyel zzta szt Mussolini hatalmi httert. Az amerikaiak ezrt vele trgyaltak a hbor utni helyzet kapcsn, m a kommunistk ltal vezetett olasz ellenlls nem fogadta el t a Rma felszabadts utni kormnyalaktsi trgyalsokon, s a jobboldali szocildemokrata Bonomi alakthatott kormnyt. Fontos szempont volt az amerikaiak s az szak-olasz tks csoportok kpviseli szmra ekkor, hogy nehogy az jugoszlv partizn hadsereg s a szovjet csapatok vonuljanak be az szak-olasz rszekre, s mg a nmet erkkel is folytattak titkos trgyalsokat ennek rdekben.
A hbor utn a nyugat-eurpai orszgok jjptsre kialaktott Marshall-terv tbb clt s szolglt, s ezekre szabtk a terv vgrehajtsa sorn nyjtott seglyeket. (Ennek sorn ugyanazt a technikt alkalmaztk, mint a ksbbi Eurpai Uni strukturlis tmogatsi pnzei esetben, vagyis egy rszt az otthoni forrsokbl kellett adni, s gy nemcsak a megvalstott ltestmnyeket tudtk meghatrozni a terv rvn az amerikaiak, hanem ezekben az llamokban a hazai forrsok elkltst is a sajt kpkre tudtk formlni.) Teht a legfontosabb cl az volt, hogy az addigi nemzetllami kereteken belli termelsi struktra helyett a Henry Ford ltal kialaktott amerikai fordizmus modelljnek megfelel nagy szris termkek gyrtsra alkalmas vllalkozsokat s ltestmnyeket alaktsanak ki. A fordizmus lnyege volt, hogy a nagyszrik rvn alacsony r s mg magasabb br is lehetsgess vlt, s ennek rvn radiklisan bvteni lehetett a termke piact, mivel gy a munksok is meg tudtk venni a termkeket, szemben a korbbi eurpai auttermels kltsgei ezt kizrtk, s csak kis vevkr a vagyonos rtegekbl llt rendelkezsre piacknt. A magasabb jlt s a fogyaszts pedig ellenllbb teszi a felforgat ideolgikkal s akcitervekkel szemben a munkssg tmegeit. Ebben a szellemben kszlt Truman elnk szmtsa ez id tjt, amely gy szlt, hogy ha zsiban s Afrikban kt szzalkkal lehetne nvelni az letsznvonalat, akkor az amerikai, az angol s a francia ipar egsz vszzadon keresztl teljes kapacitssal tudna termelni a megnvekedett szksglet kielgtsre keletkezett piacra.
Egy kvetkez tennival volt az tpolitizlt munksszakszervezetek depolitizlsa s gazdasgi szempont harcokra szktse. Erre kormnyzati segtsggel az amerikai AFL szakszervezet szervezmunkja szolglt, pldul a francia kommunista szakszervezeti csoportokkal szemben az antikommunista “Force ouvriere” segtsvel s ms leszaktsokkal a tbbi orszgban is.
Egyik alprogram a Marshall-terven bell a “Technical Assistance and Productivity”-program volt, s ezen keresztl a vltott mszakokban val termels folyamatos munkjnak bevezetst, a korbbi tfogbb munkk specializlt sztbontst s egy sor ms taylori munkaszervezst exportltak a nyugat-eurpai orszgokba. Ehhez egysges piac kellett, gy a “Szn- s Aclkzssg” e termkek vonatkozsban ezt a kzs piacot hozta ltre, s ezt folytatta ksbb a Kzs Piac 1957-tl tfogbban.
Ezzel a termelsi szerkezetvltozssal kihztk a talajt pldul a junker-ipari rteg nmet keretekben termelse all, s ltalban a bezrkzott s ott az llam rvn stabilizldott, gy ennek keretben ellenllni kpes nemzeti tks csoportok lba all. Vagyis a Marshall-terv nem egyszeren jjptette a hbor utni nyugat-eurpai orszgokat, hanem szles piacra termel s nagyszris termelsi egysgek kiptsnek sztnzsvel (csak erre adtak pnz a terv keretben) csendben sztzztk az addigi tkscsoport viszonyokat, s annak alapul fekv termelsi s tulajdonosi szerkezetet. Ez ltalban a helyi termeltks csoportok lehanyatlsval s a kereskedelmi-banktks csoportok eltrbe kerlsvel jrt. E mellett igyekeztek a megszllt orszgokat abba az irnyokba terelni, illetve a Marshall-terv keretein belli pnzeket gy adagolni, hogy azt a terveikkel szembeni llami ellenlls leptsvel ktttk ssze. Pldul igyekeztek mindenhol lepteni a klfldi (amerikai) beruhzsok llami korltozst, beleszlst az amerikai vllalatok lenyvllalatainak mkdsbe, s a profit hazautalsnak akadlyozst. E clbl mg azt is elfogadtk, hogy a Bretton Woods-i egyezmnyben a dollr legyen az aranyalaphoz ktttsg bzisa, s erre bevlthassk az egyezmnyben rsztvev llamok a valutikat. A nemzetkzi kereskedelem felfuttatsa oly mrtkben rdeke volt az risi termelsi kapacitssal rendelkez USA-nak, hogy a nyugat-eurpai llamok belefonsa a nemzetkzi kereskedelembe, mg ezen az ron is megrte szmukra.
A hbor utni helyzetben az egyes nyugat-eurpai orszgokban az amerikaiakhoz val viszony fontossgt mutatja Konrad Adenauer sorsa is. Adeanuer felesge a Morgan/Dresdner Bank trstulajdonosnak, Zinsser-nek az egyik lnya volt, s ezzel sgora volt John McCloy-nak, aki a hbor utn az amerikaiak fmegbzottja volt az ltaluk megszllt nmet znban, s kzvetlenl intzte a nmet jjrendezst. Az sszefondott amerikai-nmet banktks krk egszvel szoros kapcsolata volt mr a hbor eltt Adenauer-nek, s e mellett a francik fel is hagyomnyosan a kibkls hve volt, s amikor felmerlt 1920-ban a vrs forradalomtl val vdekezs miatt (is) egy nll Rajnai Kztrsasg ltrehozsa a francik ltal megszllt terleteken, akkor a francik Adenauer-t tmogattk mint ennek jvend llamelnkt. Ezutn br otthon maradt Hitler rendszere alatt, megtartotta tvolsgt ettl a rendszertl. Egyik trsa volt ebben az vtizedekben vgig Robert Pferdemenges volt, aki szintn bankember volt a Dresdner Bank kreiben, de j kapcsolata volt Herman Abs-szal s ennek bankjval a Deutsche Bank-kal. (Pferdemenges-t le is tartztattk a Hitler elleni puccs kapcsn 1944 jnius 20. utn egy idre.) A hbor utn a ltrejv CDU kincstrnoka s szervezje volt Adenauer-rel egytt is. A hbor utn az amerikaiak nem engedtk be a ltrehozott testletekbe az znjukban a szocildemokratkat, ennek vezetjvel, Schumacker-rel rossz volt az amerikaiak viszonya, s Adenauer s az ltala ltrehozott CDU mellett csak a liberlisokat engedtk be ezekbe. (Egyedl az angol znban engedtek be egy szocialistt egy ilyen testletbe) Klnsen Ludwig Erhard volt a kedvenck, s az amerikai tmegmdiumokban s ltalban a nyilvnossg eltt az amerikaiak risi publicitst csaptak neki, s a piaci szervezs intzmnyeit illetve a liberlis banktke pozciit erstette rsaiban mr kzvetlenl a hbor utni vekben is.
Otthon az USA-ban a hagyomnyosan nmet-irnyultsg s Nmetorszgban korbban vagyonnal s lenyvllalatokkal rendelkez tks csoportok nagy nyomst fejtettek ki, hogy - elhrtva a szovjet s francia terveket a nmet ipar leszerelsre s ebbl a krtrtsek-jvttelek megfizetst - Nmetorszgot egy tfogbb keretbe bevonva s itt ellenrizve ptsk jj. A Rockefeller-csoport s mellettk a Dillon, Read-bankhz csoportja jrt ebben ell. Wintrop Aldrich, a Chase Bank elnke elrte nmet ltogatsai alatt, hogy az bankja legyen az amerikai partnerbankja az jonnan alaptott “Bank von Deutscher Lander”-nek, mely a ksbbi nmet kzponti bank eldje volt. A Chase Bank elnke lett 1953-tl, hazatrte utn McCloy is, noha a Morgan/Dresdner Bank-kal is kapcsolatban volt. De ugyangy a Dillon, Read Bank is kpviselkkel volt jelen az amerikai kzponti llami szerveknl a nmet irny szervezsben, llamtitkri rangban. James Warburg pedig egy knyvet is rt 1947-ben, amelyben az jjptend Eurpa kzponti rszv javasolta tenni a gazdasgilag felerstett, de katonailag lefegyverzett s ellenrzs alatt tartott Nmetorszgot. Eurpa legnagyobb sszefgg s kpzett munkaerbzisa itt van a nmeteknl, s nem lehet nlkle ers Eurpt a Szovjetunival szemben felpteni - rta. E mellett persze a junker-ipari tks csoportokat meg kell fosztani a korbbi lehetsgeiktl, mert eddig mindig hborkat vezettek a forrsaik segtsgvel. Alternatva a leszerelt s nllnak meghagyott Nmetorszg lett volna, de az amerikaiak tartottak attl, hogy vagy ismt ellensgess vlik megersdse utn, vagy ami mg rosszabb, a szovjetek fel eltoldik. gy James Warburgk terve fejezte ki a dominns amerikai csoportok cljait.
Jelzi Pijl, hogy a nmet bankemberek s szellemi emberek kztt Hermann Abs s Otto Schniewind azt a koncepcit kpviselte, hogy a hbor utni Nmetorszgnak vgl egy nll eurpai befolysi szfrt kell kapnia az atlanti partnersgen bell, s nem fogadta el a komprdor-fle, amerikai tke melletti helytarti szerepet. Ez volt a Goerdeler-i stratgia rsze is, s az krnyezetnek tagjai is eredetileg ezt kpviseltk. Vagyis: az amerikai tks behatols utn a komprdor-helytarti kiszolgli szerepet eljtszani, ahogy Hjalmar Schlacht s csoportja tette Morgan-csoport szmra az els vilghbor
|